یو پی اس برای کامپیوتر و شبکه های مخابراتیReviewed by سینا خدایی on Oct 18Rating:

نقش باتری در یو پی اسیو پی اس برای کامپیوتر

باتری یو پی اس از اجزای اصلی دستگاههای یو پی اس بشمار می آید که در زمان خارج شدن منبع توان ورودی و یا قطع کامل جریان برق، میزان جریان لازم خروجی از جانب اینورتر و انرژی ذخیره شده در باتری یو پی اس، مهیا میشود. باتری یو پی اس با دو مشخصه ولتاژ و آمپر ساعت (AH) مشخص میشوند.
باتری مورد استفاده در یو پی اس ها معمولا از نوع سیلد لید اسید انتخاب میشوند و مورد استفاده قرار میگیرند.

چه عواملی در افزایش عمر مفید باتری یو پی اس مفید است؟

دستگاههای یو پی اس و وسایل متصل به آنها از جمله باتری یو پی اس برای آگاهی از وضعیت کاری مساعد، باید دوره های زمانی معینی برای سرویس و تعمیر یو پی اس و باتری یو پی اس تعریف کرد تا هر چند وقت یکبار و طی این دوره های زمانی تعیین شده سیستم یو پی اس و باتری یو پی اس و تمامی قطعات و متعلقات آن رسیدگی و کنترل شده و اگر قطعات جانبی یو پی اس ها نیاز به تعویض داشتند نسبت به آن اقدام کرد که این موضوع از عوامل مهم در افزایش عمر مفید یو پی اس ها و همچنین طول عمر باتری یو پی اس ها میشود.

چرا در سیستم های رایانه ای از یو پی اس استفاده میشود؟یو پی اس مخابراتی

 

دستگاههای یو پی اس از تجهیزات لازم و ضروری در سیستم های کامپیوتری بحساب می آید ازاین جهت که با بوجود آمدن کوچکترین اختلال در سیستم شبکه ای برق شهری با ایجاد یک پالس سبب ریستارت شدن (خاموش و روشن شدن اتوماتیک) رایانه میشود. ازاین رو با بروز این چنین اختلالات یو پی اس به سیستم های رایانه ممکن است صدمات جبران ناپذیری وارد شود و اطلاعاتی که روی حافظه Ram رایانه وجود دارد از بین رفته و نتیجه کار و فعالیت کاربر در عرض چند ثانیه از دست برود.

چرا از یو پی اس در شبکه های مخابراتی استفاده میشود؟

در خصوص سیستم های مهم و حساس از قبیل سیستم های اطلاعاتی و مخابراتی نیز استفاده از یو پی اس امری لازم و ضروری است. بخاطراینکه با بروز کوچکترین مشکل در سیستم شبکه برق شهری و یا قطع برق، عملکرد کلی دستگاهها با مشکل مواجه شده و بر اثر کاهش و افزایش ولتاژ برق یا قطع و وصل شدن برق شهری، صدمات جبران ناپذیری به قسمت سخت افزاری تجهیزات وارد می آید. ازاین رو برای جلوگیری از این امر نیاز به دستگاهی است (دستگاه یو پی اس) تا در زمان بروز این گونه اختلالات برق شهری، میزان بار مصرفی تجهیزات را تامین کرده و به این صورت جایگزین مناسبی برای برق شهری باشد. بهترین دستگاه برای این امر دستگاههای یو پی اس میباشد.
دستگاه یو پی اس با فضای کم، عدم ایجاد آلودگی های صوتی و دودزا بودن، بدون نیاز به سرویس دائمی و با ولتاژ و فرکانس ثابت، برای محافظت تجهیزات در برابر اختلالات شبکه برق شهری دستگاههای بسیار مناسبی هستند.
به جهت افزایش زمان برق دهی سیستم های یو پی اس از کابینت باتری مجهز به باتری استفاده میشود.

روش محاسبه توان نامی در انواع یو پی اسیو پی اس برای شبکه مخابراتی

 

برای محاسبه  کردن توان نامی در یو پی اس ها دو روش وجود دارد:
روش اول: به این صورت که ابتدا توان مصرفی هر یک از تجهیزات را محاسبه نموده و مجموع آنها را بر ضریب توان خروجی یو پی اس ها تقسیم میکنیم و بعد توان نامی دستگاه یو پی اس را بدست می آوریم.
روش دوم: ابتدا میزان بار مصرفی تک تک دستگاهها را محاسبه کرده و با هم جمع میکنیم سپس در ۲۲۰ ضرب کرده و به این صورت توان نامی دستگاه یو پی اس را بدست می آوریم.
نکته: بهتر است میزان جریان خارج شده از یو پی اس ۷۰درصد کل توان خروجی سیستم های یو پی اس باشد تا فشار کمتری در کلید زنی و بارهای لحظه ای به یو پی اس وارد شود.