استبلایزر چیست؟استابلایزر

تثبیت کننده ولتاژ برق را استابلایز می نامند دستگاه استبلایزر از نوسانات برق و پرش های ناگهانی جلوگیری کرده و  به عنوان محافظ در انواع لوازم برقی و صنعتی استفاده می شود.

استابلایزر با سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری کرده و با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ،  ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ V220 یا ۳۸۰V ثابت با دقت %۱ و به صورت خطی و پیوسته در خروجی ارائه می دهد و همچنین استابلایزر با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.

با توجه به تحقبقات انجام شده علت خرابی لوازم برقی موارد زیر بوده:

  • نویزها

  • نوسانات برق

  • قطع و وصل ناگهانی برق

  • افزایش یا کاهش ولتاژ برق

به همین علت خسارت های بوجود آمده از طریق این موارد بیشتر در قسمت های گران قیمت و حساس دستگاه  استابلایزر مانند کمپرسور ،موتور ،پاور و غیره رخ می دهد .

موارد استفاده استابلایزر

لذا برای حفاظت از بعضی لوازم برقی اداری و خانگی مخصوصا کولر های گازی ،لباسشوئی ،یخچال ها ،انواع سیستم های تصویری و صوتی به مانند کامپیوتر و غیره ،  حتما باید از دستگاه های استابلایزر استفاده شود همچنین لازم بذکر می باشد که تولید کنندگان و فروشندگان اینگونه لوازم در مقابل اینگونه اشکالات بوجود امده به علت نوسانات برق در دستگاه های فاقد استابلایزر هیچگونه ضمانتی ارائه نمی دهد .تعمیر استابلایزر

نکته:

هزینه بوجود آمده از خسارات احتمالی وعملکرد نامناسب در بیشتر مواقع به مراتب بیشتر از هزینه جلوگیری و پیشگیری ( بهره برداری از استابلایزر ) می باشد.

فرق استابلایزر با محافظ برق

در محافظ برق فقط یک برد الکترونیکی موجود می باشد که بر اساس افزایش و یا کاهش ولتاژ برق شهر از میزان تعریف شده برق را کاملا قطع می کند و همچنین یک مدار تاخیر بمنظور وصل مجدد برق با زمان مشخص بر روی آن موجود می باشد که این سیستم بدلیل سادگی و فیلتر نکردن ولتاژ ،یک محافظ کاملی و مطمئنی برای دستگاه ها نمی باشد ولی در سوی دیگر استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) به کمک میکروکنترلر کارآمد و مدار های فیلتر داخلی و رگولاسیون برق محافظی بسیار امن و مطمئن برای لوازم برقی می باشد.

قابلیت های دستگاه  استابلایزرفروش استابلایزر

تثبیت برق شهری

همانطور که قبلا اشاره کردیم برق شهر دارای نوسانات ولتاژ می باشد،به همین دلیل است که استفاده از استابلایزرمی تواند به میزان زیادی رعمر دستگاه های مصرف کننده را بالا برده و راندمان دستگاه هارا افزایش دهد.

رفع مشکلات ناشی از ژنراتور

ولتاژ ژنراتورها (خصوصا برای ژنراتور های برق اضطراری و دستگاه های با توان پائین )  تثبیت شده نیست و دارای  نوسانات خیلی زیادی می باشد که برای رفع این مشکل حتما باید دستگاه استابلایزر بین ورودی مصرف کننده ها و خروجی ژنراتور قرار بگیرد.

کاهش هزینه ی مصرف برق

کاهش ولتاژ برق شهر باعث به هم حوردگی درمیزان عملکرد دستگاه ها شده و توان اسمی همچنین میزان راندمان الکتروموتور را به اندازه مورد قبولی کاهش می دهد ،در نتیجه دور الکترو موتور کم شده و باعث گرمای ان (اتلاف انرژی) می شود که نهایتا برق بسیار زیادی را مصرف کرده و در بیشر مواقع افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 محافظت در برابر رعد و برق، ولتاژ های بالا و نوسانات لحظه ای و اسپایکها (Spike)

برق شهر بعلت استفاده  هزاران مصرف کننده مسکونی و صنعتی  همینطور اشکالات در شبکه انتقال  همیشه دارای نوسانات بسیار زیادی می باشد مه این نویز ها بعضا باعث خرابی های جبران ناپذیری برای مصرف کننده از جمله قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری می شود. بوسیله استابلایزر تمام امواج جریان و نویزهای برق شهر ،فیلتر (Regulation & Filtration) میشود.

مانیتورینگ برق شهری  (Monitoring)

استابلایزر ها بمنظور نمایش ولتاژ ورودی و خروجی تثبیت شده و نیز مقدار بار مصرفی همچنین اختلال و خرابی شبکه دارای یک صفحه LCD می باشند که در همه مواقع موارد ذکر شده را نمایش می دهند.

محافظت در برابر اتصال کوتاه

درصورتیکه به هر دلیل اتصال در مدارات داخلی و یا خروجی استابلایزرانجام شود ،سریعا دستگاه بصورت خودکار ( بوسیله میکروکنترلر) ،خروجی را قطع نموده و از  هرگونه مشکل و ایراد برای مصرف کننده جلوگیری می کند.

محافظت در برابر امواج و نویز ها (Noise)

جلوگیری از شوک های الکتریکی اولیه

برق شهر موقع وصل مجدد دارای نوسانات لحظه ای بسیار زیادی می باشد که در برابر مصرف کننده ها بسیار مضر است. استابلایزر برای رفع شوک ها و در دست گرفتن جریان های ابتدایی بطوری طراحی شده که با دیرکرد چهار دقیقه ای برق شهر را مجددا وصل می کند.

بهبود بازدهی دستگاه

هنگامی که ولتاژ ورودی دستگاه ها از حد تعیین شده کمتر باشند ،دستگاه هایی همانند موتور های برقی و لامپ ها ،راندمان مطلوب خود را نداشته وکارایی انها به کمترین حالت ممکن می رسد .همچنین در طول عمر مفید انها نیز بطور چشمگیری کاهش می یابد.

محفاظت از سیم کشی ساختمان

موقعی که ولتاژ برق شهر پایین می آید ،مصرف کننده برای جبران این کاهش ،جریان زیادی از مدار و سیم کشی می کشند .این بحث جریان بسیار زیادی را از فیوز ها و کابل های برق عبور میدهد که باعث قطعی فیوزها و گرمای شدید کابل های ورودی و موتور دستگاه مصرف کننده می گردد. تثبیت ولتاژ بوسیله استابلایزر از تولید این گرما و همچنین خطر آتش سوزی جلوگیری میکند.

حافظت در برابر دو فاز شدن برق

بعد از برطرف کردن مشکل دستگاه عملکرد معمولی خود را از شروع میکند