کاربردهای شارژر های صنعتیشارژر صنعتی

اصلی ترین کاربرد شارژرها برای شارژ باتری ها می باشد.

شارژر باتری چیست؟

از شارژر باتری جهت تزریق انرژی درون باتری های قابل شارژ استفاده میشود که  شارژر این کار را توسط تزریق جریان الکتریکی به درون باتری انجام می دهد.

مقدار جریان شارژر به چه عواملی وابسته است؟

جریان شارژر به نوع تکنولوژی ساخت شارژر و همچنین حجم (AH) باتری مورد نظر جهت شارژ وابسته است. به عنوان مثال جریانی که برای شارژ باتری ۱۲/۱۰۰۰AH ولت استفاده می شود، خیلی با جریان مورد نیاز برای شارژر باتری تلفن همراه متفاوت است.

مشخصه های اصلی شارژرهاشارژر صنعتی

جریان شارژر

ولتاژ DC خروجی

شارژر ها با دو مشخصه اصلی تعریف می شوند: جریان و ولتاژ DC خروجی، با این دو مشخصه توان خروجی شارژر ها مشخص می شوند:

شارژرهای با توان پایین

شارژر های با توان بالا

که به دو دسته شارژر های با توان کم و زیاد تقسیم می شوند. تقریبا تمامی شارژر های با توان کم، برق ورودی آن ها تکفاز (برای برق ایران ۵۰Hz/230VAC) و برای شارژر های با توان زیاد برق ورودی آن های سه فاز (برای برق ایران ۵۰Hz/400VAC) می باشد. از نظر طراحی و ساخت به دسته دارای ترانس (با کنترل تریستوری) و بدون ترانس (با کنترل سوئیچینگ) تقسیم می شوند.

شارژرهای سوئیچینگشارژر صنعتی باتری

شارژر های سوئیچینگ دارای یک مدار سوئیچینگ برای تبدیل فرکانس AC ورودی به فرکانس بالا هستند که معمولا کم هزینه تر، کم حجم تر هستند. شارژر های تریستوری حجیم تر هستند ولی طول عمر بیشتر و اتلاف گرمایی بیشتری دارند. اما امکان تغییر و سفارشی کردن در شارژر های تریستوری بیشتر است.

شرکت تکنو یو پی اس ارائه دهنده انواع شارژر ها در ولتاژ ها و جریان های مختلف با کنترل تریستوری برای شارژ انواع باتری های خشک (Sealed Lead Acid) و باتری های (Lead Acid) و نیکل کادمیوم (Nickel Cadmium) می باشد. بنا به درخواست مشتری امکان اضافه کردن پارامتری های خاص روی شارژر ها فراهم می باشد. از جمله مد Initialize که امکان شارژر باتری های کاملا تخلیه شده را فراهم می آورد. در برخی موارد با امکاناتی که روی آن ها در نظر گرفته می شود امکان استفاده به صورت منبع تغذیه DC را فراهم می سازد.